Neesmu ne liberasts, ne vegāns, ne arī medību pretinieks, bet tas tracis ap nošauto lūšu mammu un sekojošo plātību internetā, man izraisa sekojošas pārdomas:
- Cilvēki dodas medībās, lai iegūtu pārtiku, lai regulētu procesus dabā (neproporcionāli nesavairotos sugas, kas var apdraudēt citu sugu pastāvēšanu), lai aizstāvētu savus laukus un ganāmpulkus no plēsējiem un postītājiem. Man tie liekas ļoti saprotami un noteiktās situācijās arī nepieciešami motīvi.
Ko es nesaprotu un nesapratīšu, tas ir zvēru šaušana bez vajadzības, tikai dēļ izklaides.
Un, lai atvaino dāmas, bet es esmu visai konservatīvs savos uzskatos par tradicionālajām dzimumu lomām, un uzskatu, ka karošana un medības ir vīriešu nodarbe un aicinājums (vismaz cilvēku pasaulē), pie kā sievietēm būtu jāķeras vien ārkārtējās situācijās. Ja sieviete gūst baudu no šādām izklaidēm, man tas nešķiet normāli. Un skandalozo popularitāti ieguvušā foto ievietošanu publiskai apskatei, uzskatu labākajā gadījumā par lielu bezgaumību, lai neteiktu vairāk.
pirmdiena, 2016. gada 26. decembris
sestdiena, 2016. gada 19. novembris
Pazīt savējos
Vakar biju Rīgā. Valsts svētki, 18.novembris. Laiks pelēcīgs, drūms, un tik pat drūma pati pilsēta. Varbūt Vecrīgā uzstrādītas kādas svētku dekorācijas, bet tur nebiju. Toties pilsētas centrā (Barona, Lāčplēša, Čaka ielās) no svētku sajūtas ne miņas. Tukšas dzertuves ar dārdošu krievu popsu, pakistāniešu kebabnīcas, un brīvdienā slēgtas rietumu humpalu bodes. Par svētkiem kaut cik atgādināja vien obligāti izkaramie karogi, un pat tie ne visur.
Bet visā šajā pilsētvides pelēcībā, sirdi sasildīja tie daudzie cilvēki, kas savu apģērbu bija rotājuši ar sarkanbaltsarkano lentīti. Viņi ienesa svētku sajūtu pelēcībā.
Bet visā šajā pilsētvides pelēcībā, sirdi sasildīja tie daudzie cilvēki, kas savu apģērbu bija rotājuši ar sarkanbaltsarkano lentīti. Viņi ienesa svētku sajūtu pelēcībā.
svētdiena, 2016. gada 13. novembris
Novebra otrās nedēļas nogale
Lāčplēša diena- man nozīmīgi svētki, jo vecvectēvi bijuši strēlnieki un piedalījušies Brīvības cīņās. Vienu no viņiem, no kura cīņu gaitām saglabājušās fotogrāfijas, varēs apskatīt arī Liepājas Muzeja ekspozīcijas "Liepāja okupāciju režīmos" rīkotajā tematiskajā izstādē. Uzzināju arī, ka no manas sievas dzimtas nākušais virsletnants Roberts Radziņš 1919.gadā bijis Liepājas Karostas komendants, 14.novembrī kritis kaujā pret bermontiešiem, un apbedīts Liepājas Ziemeļu kapos.
Etiķetes:
Brīvības cīņas,
Karosta,
Karostas cietums,
Kristers Krafts,
Lāčplēša diena,
Liepāja,
Liepājas Ziemeļu kapi,
NS "Taisnīgums",
pašvaldību vēlēšanas 2017,
Roberts Radziņš
svētdiena, 2016. gada 6. novembris
Kāpēc Donalds Tramps? Jeb mana personiskā trampisma anatomija.
Kāpēc esmu ieinteresēts ASV prezidenta vēlēšanās? Tāpēc, ka
tā ir lielvara, kas neapšaubāmi kontrolē politiskos un ekonomiskos procesus
lielākajā pasaules daļā. Arī Latvijā. Mēs esam brīvprātīgi ASV vasaļi apmaiņā
pret militārās drošības garantijām, lai tiktu pasargāti no absolūti
neprognozējama un bīstama kaimiņa austrumos. Par to mēs maksājam meslus-
atbalstām ASV ģeopolitiskās, ekonomiskās
intereses, demonstrējam lojalitāti viņu vērtībām un integrējam tās savā
kultūrtelpā. Daudz par daudz, bet tā jau
ir pašu lokanā mugurkaula vaina. Viņu intereses un vērtības bieži vien ir pretējas
mūsējām, un mēs tās norijam kā rūgtas zāles, kas šķietami nepieciešamas, lai
amerikāņu armija trauksmes gadījumā nāktu mūs sargāt. Teiksim tieši- mēs
izvēlējāmies rāpot, lai nebūtu beigti, un laikam tā ir pareiza izvēle, jo no
rāpus stāvokļa vienmēr pastāv iespēja piecelties, bet ja esi beigts, tad: āmen!
pirmdiena, 2016. gada 31. oktobris
Komjauniešu un nomenklatūristu tipi mūsdienu Latvijā.
Alvi Hermani citēt kļuvis populāri:) Un ir vērts. Bet, pie šīs atziņas piebildīšu, ka komjaunieša mentalitāte varbūt raksturīga tā sauktajiem liberāļiem, bet ir arī nomenklatūrista mentalitāte, kas raksturīga ierēdņu-stabilizatoru tipam, kuri tik bieži sastopami valsts pārvaldē un pašvaldībās. Šie ierēdņi-stabilizatori paši neizdomā celt gaisa pilis, un kaismīgi nebļaustās par progresu un gaišo nākotni, bet stabili sēž savās vietās, neuzdodot liekus jautājumus. Ja pie varas ir progresīvo gaisa piļu cēlāji, stabilizatori palīdzēs tās celt, iekšēji pat saglabājot skepsi. Viņi nedomā kategorijās "labi", "slikti", "taisnīgi", "netaisnīgi", "pareizi" vai "nepareizi". Kas jādara, tas jādara. Robusti, apzinīgi, centīgi jāievieš dzīvē jebkuri politiskie lēmumi.Un, nesakiet, ka viņi vienmēr ir radoši apdalīti. Nē, reizēm viņi izrāda apbrīnojamu iniciatīvu, bet nevis, lai labāk kalpotu sabiedrībai, neitralizētu debīlus lēmumus un direktīvas, bet gan, lai efektīvāk ieviestu tos dzīvē. Un, viņiem ļoti patīk dažādu institūciju izsniegti godaraksti, diplomi, un ja vēl tiek pie kāda ordeņa... Lai arī dziļākajā būtībā robusti, konjunktūru viņi jūt labi. Ar muguras smadzenēm. Un piemērojas pārmaiņām. Viņi ir stabilitātes garants, un vienlaicīgi akmens pie kājām. Okupācijas gados, ja paspēja, šie tipāži kāpa pa karjeras kāpnēm, un sistēmai brūkot veidoja tā saukto "gaišo komunistu" mugurkaulu, kas vēlāk kļuva par Latvijas valdošo kastu. Neatkarīgi no vecuma, šis cilvēku tips ir nemainīgs, viņi arī šodien veido valsts iestāžu un pašvaldību struktūru nomenklatūru.
svētdiena, 2016. gada 30. oktobris
Liepājas pēdas Latvijas valstiskuma tapšanā
Ir
grūti tvert mirkli, kurā latvieši apzinājās sevi ne vien kā tautu ar kopīgu
izcelsmi, valodu, kultūru, vēsturisko likteni, bet kā savas zemes saimniekus,
kam pienākas tiesības uz savu valsti.Tomēr, vēsturnieki ir nonākuši pie
viedokļa, ka latviešu tautas piederība Eiropas civilizācijai noteica loģisko
ceļu uz Latvijas Republikas proklamēšanu 1918.gada 18.novembrī.
Modernā
nacionālisma, etniskās, kulturālās un politiskās kopības apzināšanās pirmsākumi
rodami 18.gadsimta Eiropā, bet jau 19.gadsimtā šīs idejas attīstās un izplatās
tik lielā mērā, ka pilnībā maina Eiropas politisko karti un nosaka Rietumu
civilizācijas tālāko virzību.
Ja
līdz tam valstis veidojas ap monarhu dinastijām, tad 19.gadsimtā tautas sāk
apzināties savu asiņu, valodas, kultūras kopību, un loģisks ir tālākais solis-
organizēties un apvienoties savās valstīs. Eiropā sākas procesi, ko tagad
apzīmē ar jēdzienu „tautiskā atmoda”, mazās tautas, kas iekļautas lielu
impēriju sastāvā, ceļ prasības pēc brīvības, šur tur izceļas revolūcijas ar
nacionālu raksturu, sāk šūpoties impērijas, bet galvenais- norisinās intensīvs
kultūrnacionāls darbs. Tautas rada savu nacionālo ideoloģiju, formulē savu
identitāti.
Šie
procesi nevar neskart arī latviešus. Tie plašāku atbalsi rod 19.gadsimta otrajā pusē notiekošajā Pirmajā Atmodā
jeb jaunlatviešu kustībā. Tautiskums, latviešu kultūras izkopšana, latviešu
literārā valoda, rakstniecības aizsākumi, folkloras apkopošana un
sistematizēšana, sava skola, pulcēšanās nacionālās biedrībās, apziņa, ka
latviešiem ir savas ekonomiskās intereses, ka tautas labklājība jāceļ
izglītojoties un kļūstot saimnieciski aktīvai. Šis bija laiks, kad formējās
nacionālā ideoloģija.
Etiķetes:
Atis Kronvalds,
Ernests Rolavs,
jaunlatvieši,
Krišjānis Valdemārs,
Kurzeme,
latvieši,
Liepāja,
Liepājas vēsture,
Miķelis Valters,
nacionālisms,
vēsture
Historia.lv intervija: "Liepājas arhitekts Makss Pauls Berči (1840–1...
Pirms kāda laika bija tas prieks sarunāties ar vienu īstu latviešu inteliģentu, spilgtu personību un vienkārši jauku cilvēku- Rundāles pilskungu Imantu Lancmani. Runājāmies par #Liepājas pilsētvidei nozīmīgo arhitektu Maksu Paulu Berči. Intervija tagad klausāma lielākajā Latvijas vēstures portālā historia.lv
Cilvēki svešumā iegūst pieredzi, bet ne vienmēr tā viņus padara par labākiem un vērtīgākiem cilvēkiem...
No Alvja Hermaņa "Dienasgrāmatas". Un, es arī par to esmu domājis. Starp simtiem tūkstošu aizbraukušo ir cilvēki, kuru pieredze un enerģijas lādiņš daudzas lietas vērstu labākas, ir arī tādi, kas nokāvuši sevī latvieti, un kļuvuši par neglābjami samaitātiem "pasaules pilsoņiem". Ir tie, kas vienmēr sevī glabās rūgtumu, tie, kuri par jaunu būs jāmāca runāt latviski, ir pat tādi, kuriem aizbraucot, par laimi ir atslogoti Latvijas cietumi, un noteikti būs vienaldzīgo masa, kam tikai pasē rakstīts "latvietis". Domāju, ka Hermanis ļoti idealizē aizbraukušo potenciālu. Tāpat kā 90-to sākumā tika idealizēts vecās trimdas iespējamais pienesums. Cilvēki svešumā iegūst pieredzi, bet ne vienmēr tā viņus padara par labākiem un vērtīgākiem cilvēkiem. No sevis reti izdodas aizbēgt. Bet, pavisam noteikti, šie cilvēki te dzīvotu, audzinātu bērnus, kas runātu latviešu valodā, un aizpildītu tos robus, uz kuriem sāpīgi skatīties. Jau tā būtu pārmaiņa
Gunāra Janovska pravietiskie domugraudi
Ir divi latviešu rakstnieki, kurus varu lasīt, lasīt un pārlasīt. Anšlavs Eglītis un Gunārs Janovskis. Laikam tādēļ, ka viņu darbos varu atrast atziņas, kas man tuvas. Janovskis daudz raksta par latviešiem trimdā. Es gan neesmu bijis trimdinieks tiešā nozīmē, bet dažus gadus esmu pavadījis brīvprātīgā-piespiedu emigrācijā. Tur dzīvojot nekad neesmu centies aptaukoties, apaugt ar mantām, pienākumiem, saistībām, kļūt par savējo. No tā apzināti izvairījos, jo dzīve ārpus savas zemes man likās pilnīgi nedabisks un nenormāls stāvoklis, un šo sajūtu es apzināti uzturēju. Kautkā līdzīgi svešumā dzīvo tēli "Sōlā" un "Pār Trentu kāpj migla". Un tagad, agros brīvdienu rītos, kad normāli cilvēki guļ, atkal pārlasu šos darbus. Janovskis svu varoņu dialogos ielicis tik daudz domu, kuras būtu vērts citēt, bet es izvēlējos vienu. To, kurā viņš jau pirms 50 gadiem, Rietumeiropā dzīvodams, lieliski noraksturojis Austrumus un Rietumus, pateikdams to, kam arī es ticu: ja no Eiropas kultūras kas ir palicis, un tā vēl celsies, tad zemēs starp barbariskajiem Austrumiem, kuru robeža ir pie Zilupes, un garīgi un kulturāli izsīkušajiem Rietumiem. Tas ir #Intermarium
Intermarium jeb Baltijas-Melnās jūras valstu savienība-nākotnes ģeopolitiskā perspektīva
Retrospektīvi aplūkojot 20. un nu jau arī 21. gadsimta
Baltijas un Melnās jūras telpas (turpmāk – Intermarium)
vēsturi, redzam, ka šo Austrumu un Vidus-centrālās Eiropas reģionu apvienojis
kopīgs ģeopolitiskais liktenis.
Kaut arī jau senākā vēsturē mūsu dzīves telpā bija radušies
valstiski veidojumi ar impērisku potenciālu (Kijevas Krievzeme, Lietuvas
Lielkņaziste, Polijas-Lietuvas valsts), 19.gadsimtā gandrīz visas Intermarium
reģionu veidojošās tautas bija zaudējušas patstāvību, un atradās svešu impēriju
– cariskās Krievijas, Vācijas un
Austroungārijas pakļautībā. Vietām šī atkarība izpaudās kā vasaļa vai „mazākā
brāļa” statuss (piemēram ungāriem Austroungārijas impērijas sastāvā), citur
pakļautās tautas izjuta visus nebrīves spaidus –
gan nacionālo, gan sociālo un saimniecisko apspiestību. Pakļauto zemju denacionalizācija
rusifikācijas vai ģermanizācijas veidolā katrā konkrētajā teritorijā varēja
atšķirties savā brutalitātes pakāpē un līdzekļu izvēlē, bet visas ārējās
impēriskās varas centās asimilēt Intermarium pamattautas (politiski,
kulturāli, lingvistiski), iznīcinot to nacionālo lepnumu, neatkarības centienus
un virknē gadījumu – pat etniskās iezīmes.
piektdiena, 2016. gada 24. jūnijs
Eiroeksits
Ar #Brexit balsojumu noiets kāds būtisks etaps pēdējo desmitgažu vēsturē, un lauzts kāds stindzinošs stereotips: Eiropas Savienība ir nesatricināma.
Nekā nebija- Bābeles tornis sākt brukt!
Paredzu, ka totalitārais liberālisms, nacionālo valstu suverenitātes sagraušana un neatkarīgo ekonomiku izcnīcināšana, un, protams, masu imigrācijas akceptēšana, un centralizēta imigrantu uztiepšana visiem, kas ilgtermiņā Eiropu pārvērstu par trešās pasaules zemi, ko līdzīgu Brazīlijai, liks par līdzīgu rīcību izšķirties arī citām eiroimpērijas pavalstīm.
Vieta, dabiski, tukša nepaliks. Eiropas ietvaros jārodas jauniem ģeopolitiskiem veidojumiem, savienībām, aliansēm, kas apvienos valstis ar līdzīgām vērtību sistēmām un politiskajām interesēm. Latvijas vietu es redzu idejas līmenī sen izlolotajā Baltijas-Melnās jūras savienībā. Kopā ar Lietuvu, Poliju, Ukrainu, un citām Austrum/Centrāleiropas valstīm. Šis reģions varētu būt vieta, kurā tiks saglabāta Eiropas civilizācija klasiskajā izpratnē, un mūsu bastions pret izmirstošo, pašnāvniecisko Rietumeiropas dekadenci, kā arī pret neosovjetisko barbarismu tā sauktās "krievu pasaules" veidolā.
sestdiena, 2016. gada 30. janvāris
Leons Taivāns Liepājas Universitātē
Liepājas Universitātē pulcēja vairākus simtus dažādu vecumu grupu klausītājus. Un, šo lekciju organizēja neviens cits kā Latvijas evanģēliski luteriskās baznīcas (LELB) Liepājas bīskapa kanceleja.
Profesors Taivāns ir viens no tiem mācībspēkiem, kas jau gadiem brīdina par Rietumu civilizācijas norietu, un iznīcinošajām sekām, ko rada nekontrolētā svešu kultūru masu masu migrācija. Tagad, kad migrantu invāzija, un tās blakusparādības iegūst apokaliptiskas iezīmes, un arī Latvijai draud "vecās" Eiropas neapskaužamais liktenis, viņa domas raisa plašāku interesi un atsaucību arī ārzpus līd šim šaurā kultūrkonservatīvo entuziastu pulciņa.
Un, kas mani personīgi iepriecina, ir tas, ka latviešu garīdznieki pozicionējas blakus Teivānam, atšķirībā no kultūrmarksisma skartajiem kolēģiem Rietumeiropā, kas nevis ir pirmajās rindās cīņā pret Eiropas islamizāciju, bet gan cīņā pret saviem cilvēkiem, kas pēdējiem pēkiem tai pretojas. Izskatās, ka Latvijā nenotiks kas tik apkaunojošs kā Ķelnē, kad katedrālē tiek izslēgtas gaismas protestējot pret... nevis migrantu veiktajām masveida izvarošanām, bet PEGIDA gājieniem pret Eiropas islamizāciju.
Abonēt:
Ziņas (Atom)